Szülőként talán úgy gondolja, hogy állandóan féreghajtót ad a gyermekeinek - általában csokoládé vagy édesített rágótabletta formájában.
Valójában Ausztráliában (vagy bármely más gazdag országban) a legtöbb gyereknek nagyon kevés férge van, szemben azokkal a gyerekekkel, akik olyan helyeken élnek, ahol a rossz higiéniai körülmények miatt mindenféle féreg mindennapos. Van azonban egy féregfajta, amely annyira gyakori és annyira az emberiséghez kötődik, hogy még a legszigorúbb higiéniai normáinkat is képes legyőzni.
A kisgyermekek nagyon jól meg tudnak fertőződni ezekkel az apró parazitákkal. Ezáltal a gyerekek nagyon nyűgössé válhatnak.
A gombaférgek ősi fajnak számítanak, és 230 millió évre visszamenőleg találtak rájuk ősemlősök megkövesedett ürülékében. Az embereket érintő pinwormok legközelebbi rokonai legközelebbi rokonainknál, a majmoknál találhatók. Úgy gondolják, hogy a mi féregférgeink velünk együtt fejlődtek ki. A legrégebbi emberi féregpetéket egy 10 000 éves szárított emberi székletben találták, amelyet egy coloradói barlangban fedeztek fel. A féregférgek tehát nagyon jól alkalmazkodtak az emberben és az emberrel való együttéléshez.
Az általános iskoláskorú gyermekek 5-50%-a fertőzött pinwormokkal, bár a jó kezeléshez való könnyű hozzáférés és az iskolai oktatási programok az elmúlt 20-30 évben csökkentették a fertőzés előfordulását.
Ezek a férgek fehérek és fonalasak, a nőstények hossza eléri a 13 millimétert. A hímek kevesebb mint fele ekkora méretűek. Világszerte élnek emberekben, főként négy és 11 év közötti gyermekekben. Felnőtteket is megfertőzhetnek, de általában kevésbé negatív következményekkel.
A gombaférgek néhány más betegséggel is összefüggésbe hozhatók, többek között vakbélgyulladással, hüvelygyulladással és húgycsőfertőzéssel, de ezek nem gyakori következmények.
A problémát általában nem a kifejlett férgek jelentik, amelyek akár két hónapig is élnek a cecumban (a tasak, ahol a vékony- és vastagbél egyesül).
Amikor a nőstény kijön a bélből, hogy a végbélnyílás körül lerakja a petéit - általában kora reggel -, ez irritációt okozhat. A legnagyobb problémát azonban az okozza, hogy a peték irritáló ragasztóanyaggal tapadnak a perianális terület bőréhez. Ez még több irritációt és viszketést okoz.
A féreg életciklusa attól függ, hogy a gyermek vagy a felnőtt vakarja-e a fenekét. Ha a peték a kézre vagy a körmök alá kaparódnak, akkor otthon vagy az iskolában más gyerekekre, valamint felnőttekre is átadhatók. Leggyakrabban a vakarózó gyermek szájába kerülnek, ahol lenyelve újabb fertőzést, úgynevezett "önfertőzést" okozhatnak.
A peték olyan könnyűek, hogy megfertőzhetik a pizsamát, az ágyneműt, a hálószobát, és hosszú távú fertőzések esetén a házi porban is megtalálhatók (bár a vizsgálatok szerint ezek a peték egy hétnél tovább nem életképesek).
A pinworm peték szó szerint fájdalmat okoznak. Olyan erősen viszkethetnek a babától, hogy a bőr gyulladását, az úgynevezett puritiszt okozzák. Ez nagyon fájdalmas lesz, és alvászavarhoz, valamint nagyon fáradt és ingerlékeny babához vezethet.
Sok oka lehet annak, hogy egy gyermek fáradt és ingerlékeny. De ha az általános iskoláskorú gyermeked így viselkedik, és viszket a popsija, akkor a pinworms lehet az oka.
A pinworm peték olyan kicsik, hogy egyenként nem láthatók, de a nőstények több mint 10 000 petét raknak krémszínű csomókban, amelyek a végbélnyílás körül láthatók. A nőstény akkor is látható, amikor petéket rak, így a baba alsó testének vizsgálata, amikor a viszketés erős, eredményre vezethet. Egyébként a végbélnyílás melletti bőrre ragasztott ragasztószalagos kenettel mikroszkóp alatt lehet elemezni a petéket. Orvosa el tudja intézni az ilyen elemzést.
A kezelés egyszerű és könnyen beszerezhető a gyógyszertárban. A legtöbb márkájú féreghajtó ugyanaz a gyógyszer - a mebendazol. A gyógyszert a családban mindenkinek szednie kell, és az adagot két hét múlva meg kell ismételni, hogy a házban a pinwormokat ellenőrzés alatt lehessen tartani. A fertőzött ruhákat és ágyneműt forró vízben kell kimosni.
A fertőzés megelőzésének egyéb módszerei közé tartozik a rendszeres kézmosás és körömtisztítás. A jó alaposan megmosakodó zuhanyzás, különösen reggelente, szintén hasznos. Az is tanácsos - bár nem könnyű -, hogy a gyerekek ne szopogassák az ujjaikat, ne szopogassanak játékokat vagy más olyan tárgyakat, amelyek tojásokat hordozhatnak.
Bár a 21. században már jobban kordában tudjuk tartani a pinwormokat, még mindig velünk vannak, és nem valószínű, hogy ki tudjuk irtani ezt a jól alkalmazkodott és szorosan összefonódott parazitát.
Vannak különböző gyógynövénykészítmények, amelyek parazitaellenes hatással rendelkeznek. Ezek parazitás fertőzések kezelésére használhatók gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt. A gyógynövények szedésének módja ugyanolyan fontos, mint az alkalmazott gyógyszerfajták.
Sok protozoon parazita nem patogén, és nem igényel kezelést. Jelenlétük azonban arra utal, hogy az újonnan érkezett beteg rossz higiéniai körülményekkel és széklet-szájszennyezéssel fertőzött területeken töltött el egy bizonyos időt. És a profilaktikus kezelés "könnyű" gyógyszerekkel, mint a Paraxan, Vermixin, tanácsos. Azokat a személyeket, akiknél a vizsgálat során kórokozó parazitákat (pl. amebiasis, strongyloidiasis, schistosomiasis) találtak, függetlenül attól, hogy vannak-e tüneteik vagy sem, kezelni kell a hosszú távú szövődmények minimalizálása érdekében. A kezelés 2-3 hetes Paraxan kúrából áll "Paraxan kapszulák - vélemények, összetétele, ár, gyógyszertár, fórum, hivatalos weboldal" - itt talál részletes használati utasítást.
A parazitás fertőzések olyan életciklussal rendelkeznek, hogy a gyógyszeres vagy növényi készítmények egyszeri adagolása hatástalan lehet. Az egyszeri adagban bevett féregtabletták elpusztíthatják a fonálféreg lárváit és kifejlett egyedeit, ami a tünetek átmeneti csökkenését eredményezheti. A petéket azonban védőburok fedi, és gyakran nyugalmi állapotban maradnak. Végül ezek a tojások kikelnek, és a ciklus újra kezdődik.
Tekintettel a parazita fertőzések életciklusára, a parazitaellenes növényi gyógyszereket 2 hétig kell alkalmazni ahhoz, hogy az élő parazitákat hatékonyan elpusztítsák. Ezt követi egy kéthetes szünet, hogy a tojásoknak legyen idejük kikelni. Ezután egy második kéthetes kúrát kezdünk, hogy elpusztítsuk a lárvákat, mielőtt azok kifejlődnek és újra szaporodni kezdenek.
E folyamat során speciális probiotikus törzseket kell együttesen adagolni, hogy a bélrendszer újra benépesüljön azokkal a mikrobákkal, amelyeket szeretnénk ott látni. Ha egészséges és robusztus, jótékony baktériumokkal teli mikrobiomunk van, csökkentjük az újrafertőződés esélyét. A bélrendszer jótékony mikroorganizmusokkal való megfertőzése ugyanolyan fontos, mint a káros rovarok kiirtása.
Bár a féregfertőzés leggyakrabban enyhe tüneteket okoz, kezeletlenül hagyva néha összetett problémákhoz vezethet. Ez a cikk nem nevezhető elbűvölőnek (vagy olvasmányosnak, az biztos!), de fontos információt kell megosztani, mert ezeket a fertőzéseket elég gyakran figyelmen kívül hagyják vagy figyelmen kívül hagyják. Remélem, hogy ez a cikk rávilágít annak fontosságára, hogy ezeket a fertőzéseket hatékonyan diagnosztizáljuk és korán kezeljük, mielőtt még lenne idejük kárt okozni.
Закрити