Про сейсмічне моделювання
 
     Сейсмологія дає нам найбільш доступні і різноманітні відомості про будову Землі. Сейсмограми — записи пружних воли, викликаних землетрусом або вибухом, - містять дані про час вступів, амплітудах і періодах коливань. Ці дані дозволяють не тільки відновити картину поширення хвиль в надрах Землі, але судити також про властивості речовини на їх шляху.



Сейсмолог розгадав вже не одну загадку будови Землі і сил, які допомагають її формуванню. У науково-популярних статтях часто порівнюють його з лікарем, що прослуховує пацієнта стетоскопом. На наш погляд, більш цікавим є не стільки схожість в методі спостережень, скільки відмінність в методиці інтерпретації отриманих результатів. Для того щоб лікар міг поставити діагноз, йому необхідний весь той досвід, який накопичила медицина шляхом зіставлення результатів спостережень пацієнта з безпосереднім вивченням ураженого органу «in situ», наприклад при хірургічних операціях. Сейсмолог позбавлений можливості заглянути в надра землі і зіставити її внутрішню будову в будь-якому районі з сейсмічним шумом на поверхні. Тому він змушений користуватися математичними розрахунками.



Завдяки стрімкому розвитку обчислювальної техніки майже для будь-якого наперед заданого будови середовища зараз можна розрахувати час вступу, амплітуду і форму сейсмічних хвиль, випромінених джерелом, і зіставити їх з спостережуваними. Виняток становлять випадки, коли хвилі поширюються в середовищі всупереч законам геометричної сейсміки (аналога геометричної оптики). Наприклад, якщо є хвилевід. Тоді математичним шляхом отримати точне рішення неможливо, і на допомогу приходить моделювання.



Сейсмічні моделі допомагають знайти наближені рішення, а наближені рішення майже такі ж необхідні, як і точні. До того ж сейсмічна модель наочно ілюструє результати модельними сейсмограмами.



Процес сейсмічного моделювання полягає в наступному. З штучних або природних матеріалів будується модель Землі або будь-якої її частини, з дотриманням геометричного подібності і подібності в поведінці швидкостей сейсмічних хвиль (або інших заданих параметрів: поглинання, пористості і т.п.). Розміри моделей зазвичай не перевищують 1-1,5 м; в останні роки отримали розвиток мікромоделі розмірами в кілька десятків сантиметрів.



Розміри моделей і характер модельованого об'єкта визначають масштаб моделювання: 1 см в моделі може відповідати, наприклад, 10 або 100 км в реальному середовищі. Залежно від властивостей матеріалу моделі, швидкості сейсмічних хвиль в ній можуть бути рівні або багато менше відповідних швидкостей в землі. https://1vin.co.ua/kk/1win-aviator.html



Закрити

PROVISOR CLUB

або

Зареєструватися

Відновити пароль

PROVISOR CLUB

*Пароль меньш ніж 5 символів, повинен містити тільки латинські літери та цифри.
dd7efaa4e520dbe5ea8e37ed647d9a3a